storage : 

با توجه به گسترش روز افزون استفاده از تکنولوژی، مارا بر این داشت تا با شما باشیم تا در نگاهی کلی، با مزایا و معایب استفاده از San یا Storage Area Network آشنا سازیم. ذخیره سازی SAN به سطحی از ذخیره سازی با دسترسی Block Level ، برای سرورها در دیتا سنتر و سرور روم ها گفته میشود، که بدون واسطه و مستقیم به بلاکهای هارد دیسک با سرعت بالا دسترسی مستقیم موجود دارد. زمانی که صحبت از انعطاف پذیری و تطبیق پذیری به میان آید، هیچ فناوری بر استوریج های سطح بلاک (Block Level Storage) ، برتری ندارد.

استوریج هایی با سرعت و ظرفیت بالا با قابلیت ذخیره سازی فایل، پایگاه داده، و شناسایی و دیتکت فایل های VMFS با سرعت بسیار بالا قابل استفاده است. فضا هارد دیسک در SAN Storage ها قابلیت استفاده از رید های 0 و 1 و 3 و 5 و 50 و 6 به همراه فرمت های مختلف مانند NTFS و یا VMFS را داراست.
سرعت انتقال دیتا در SAN بدلیل اتصال از طریق فیبر نوری، FC و یا Fiber Channel همواره با سرعتی معادل با 8Gigabyte و یا در نسل جدیدتر 16Gigabyte در ثانیه وجود داشته که این روش سریعترین و روش ارتباطی بین استوریج و سرورها  میباشد که سرعت تبادل اطلاعات بسیار سریعتر از دستگاه های DAS است.
هدف از این روش، تمرکز دیتا در یک نقطه و حفظ و جابجایی دیتا و اطلاعات بین سرورها و دستگاه ذخیره ساز بصورت
خواندن و نوشتن بدون ارائه سرویس میباشد. این روش در سازمانهای بزرگ با تعداد زیاد سرور، کارایی و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر نمونه های ذخیره سازی مانند DAS و یا NAS را به شما میدهد و در عین حال هزینه سخت افزاری کمتر که باعث صرفه جویی در هزینه میشود را داراست.

در زمان نیاز به افزایش فضای ذخیره سازی به راحتی میتوانید  فضای ذخیره سازی اطلاعات خود را افزایش داده و این امر حتی در کاهش فضای مصرفی در اتاق سرور نیز بی تاثیر نیست. همچنین هزینه های سازمان نیز کاهش پیدا می کند زیرا برای اضافه کردن هارد دیسک های بیشتر دیگر نیازی به اضافه کردن سرور جدید در شبکه نیست.
استفاده از SAN برای انجام فرآیند بکاپ گیری و استفاده از بک آپ های موجود بسیار کارآمد هستند. در زمان استفاده
از SAN به راحتی اطلاعاتی را از هارد دیسک های یک SAN به SAN دیگر بدون نیاز به سرور انجام خواهد پذیرفت که این عدم وابستگی اطلاعات به سرورها، بکاپ گیری را بسیار آسان مینماید. حال تصور کنید که می خواهید یک بکاپ از اطلاعات موجود در هارد دیسک موجود بر روی SAN تهیه کنید، در حالت معمول و بر روی سرورهای فیزیکی این عملیات می تواند پردازنده های سرور را درگیر کند اما در SAN پردازنده های سرور، پردازشی انجام نخواهند داد.
در ساختار کلاسترینگ نیز در شبکه های رو به رشدکه نیاز به بزرگ شدن احساس میگردد، استفاده از تجهیزات SAN
الزامیست. در نهایت جدا کردن فضای ذخیره سازی اطلاعات از روی سرورها و قرار دادن آن بر روی یک SAN Storage باعث بالا رفتن و بهینه تر شدن قدرت پردازشی پردازنده های موجود بر روی سرور خواهد شد.

مزایای استفاده از SAN Storage
1 – مدیریت تمرکز دیتا
2 – بکاپ گیری سریعتر با قابلیت بارگذاری اطلاعات
3 – سرعت بالا
4 – مدیریت دسترسی بالا
5 – یکپارچگی استوریج و سرورها
6 – مقرون به صرفه
7 – صرفه جویی در هزینه ها
8 – امنیت
9 – کاهش ترافیک شبکه