مدیریت و امنیت شبکه :

 

شبکه های کامپیوتری همانطور که می دانید و ما نیز قبلاً در مقالات مختلف در مورد آن بحث کرده ایم به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر گفته می شود که باعث بالا رفتن سرعت در تبادل اطلاعات ( بدون اهمیت فاصله بین کامپیوتر ها ) می شود. در هر جایی که چیز مهم و ارزشمندی وجود داشته باشد افرادی نیز هستند که با مقاصد مختلف اقدام به سرقت آنها می کنند. اطلاعات نیز امروزه از مهم ترین و با ارزش ترین پدیده هاست . همین امر باعث می شود شبکه های کامپیوتری عموماً مورد حمله هکر ها و سارقین اطلاعات قرار گیرند. به مجموعه کارهایی که برای جلوگیری از این اقدامات خرابکارانه و سرقت ها انجام می گیرد امنیت شبکه گفته می شود. این مجموعه کارها می تواند به صورت سخت افزاری و نرم افزاری صورت گیرد.

 مراحل ذیل برای ایجاد امنیت پیشنهاد و تایید شده اند:
1-     شناسایی بخشی که باید تحت محافظت قرار گیرد.
2-     تصمیم گیری درباره  مواردی که باید در مقابل آنها از بخش مورد نظر محافظت کرد.
3-     تصمیم گیری درباره چگونگی تهدیدات
4-  پیاده سازی امکاناتی که بتوانند از دارایی های شما به شیوه ای محافظت کنند که از نظر هزینه به صرفه باشد.
5-     مرور مجدد و مداوم پردازه و تقویت آن درصورت یاقتن نقطه ضعف

اساسی ترین اقدامات و راه کارهای امنیت شبکه

کنترل دسترسی ها 

یکی از اقداماتی است که در جهت افزایش امنیت شبکه باید انجام گیرد. این مفهوم بسیار ساده است زیرا هر چه دسترسی های عموم به شبکه محدود تر و کنترل شده تر باشد امکان سرقت اطلاعات و ایجاد اختلال در امنیت شبکه  کمتر می گردد. برای انجام هر چه بهتر این کار لازم است پورت هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند غیرفعال یا اصطلاحاً بسته شوند.

 

استفاده از آنتی ویروس ها و آنتی تروجان ها

 نیز از اقدامات اساسی و مهم در جریان مدیریت امنیت شبکه است . این روزها با ظهور انواع آنتی ویروس های قدرتمند و نرم افزارهای ضد بد افزار که مدام در حال بروز رسانی هستند لازم است که هر شبکه کامپیوتری حداقل یکی از این گونه نرم افزار ها رو دورن خود داشته باشد زیرا ویروس ها و بد افزارها همیشه با سرو صدا وارد نمی شوند. گاهی اوقات آنها با چراغ خاموش وارد سیستم و شبکه شما شده و باعث ایجاد مشکلات اساسی در امنیت آن خواهند شد. استفاده از این نرم افزارها سد بلندی پیش روی این بد افزار ها و ویروس هاست.

 

امنیت ایمیل ها 

نیز از موارد بسیار مهم و تاثیرگذار در امنیت شبکه است. ایمیل ها که از بهترین راه های ارتباطی در داخل شبکه ها هستند به راحتی می توانند توسط هکر ها مورد نفوذ قرار گیرند. آنان می توانند با استفاده از وارد کردن انواع ویروس ها و بد افزار ها به ایمیل ، آنها را به دورن شبکه منتقل کنند لذا تأمین امنیت ایمیل ها از موارد مهمی است در موضوع استفاده از خدمات امنیت شبکه باید به آن توجه خاصی شود.

 

فایروال ها

 که مانند دیوار های قلعه های باستانی دور تا دور سیستم و شبکه را می گیرند و مانع نفوذ و خروج اطلاعات به بیرون از شبکه می شوند نیز از راه های بسیار ضروری و مناسبی هستند که برای ارتقاء امنیت شبکه می بایست از آنها استفاده کرد. فایروال ها که در انواع سخت افزاری ، نرم افزاری و در مواقعی ترکیبی از هر دو نوع را شامل می شوند می توانند درخواست هایی را که با معیارها و قوانین و سطح دسترسی های تعریف شده شبکه مغایرت دارند مسدود سازی کنند .

 

امنیت وب 

نیز از موضوعاتی است که تاثیر بسزایی در امنیت شبکه دارد. وب سایت های بسیاری وجود دارند که هویت واقعی آنها بسیار مخرب بوده و باعث ایجاد مشکلات زیادی در بستر شبکه می شوند. مسدود سازی آنها و به روز نگاه داشتن لیست این نوع وب سایت ها و همچنین ارسال پیام های هشدار به کاربران در هنگام بازدید از سایت های مخرب می تواند از راهکار های مناسب برای این کار باشد. تامین امنیت وب سایت از مسائلی است که تیم مدیریت امنیت شبکه نباید به سادگی از آن بگذرد.

 

بک آپ گرفتن منظم از داده‌­ها:

رواقع این بک آپ‌­ها آخرین مکانیسم دفاعی شما در مواقع دسترسی غیرمجاز به داده­‌ها هستند و امکان دسترسی مجدد به داده‌­های ازدست‌رفته و یا آسیب‌دیده را برای شما فراهم می­‌کنند

 

123movies